קברי צדיקים

0
שיתופים
Pinterest Google+

קברי צדיקים הינם מקומות אשר קדושים ליהדות בו קבורים רבנים חשובים או דמויות חשובות ליהדות. יהודים רבים נוהגים לעלות לקברי הצדיקים ולהתפלל שם לסגולות שונות כגון פרנסה, זיווג, בריאות וכדומה.

לחלק מקברי הצדיקים ישנם תאריכים מסויימים בו נוהגים המאמינים לעלות לקברם כמו למשל העלייה לרגל להר מירון לקבר הרשב"י בל"ג בעומר בזמן לצדיקים אחרים נוהגים לעלות לקברם בתאריך פטירתם.

האזכור הראשון של עלייה לקברי צדיקים מופיע דווקא בהקשר של שנים עשר המרגלים אשר נשלחו לארץ בזמן שעם ישראל המתין להם במדבר כאשר מצויין כי כלב בן יפונה הלך להתפלל על קברו של אברהם אבינו במערת המכפלה שבחברון.

ישנם קברי צדיקים רבים כאשר ניתן את כולם לחלק לשתי קבוצות כאשר קברים של דמויות מקראיות כמו אלה של מרדכי היהודי ואסתר המלכה אשר נמצאים באיראן, או של יחזקאל הנביא ועזרא הסופר שקבורים בעיראק ומאידך קברים של רבנים מוכרים וידועים שחלקם נולדו בארץ ונקברו בחו"ל כמו הרב יעקב אבוחצירא שנולד בארץ ונטמן במרוקו.

בארץ ישנם מקומות רבים בהם עולים יהודים רבים להשתטח על אותם קברי צדיקים כאשר המקומות הבולטים ביותר הוא טבריה, שם קבור הרב מאיר בעל הנס הלא הוא הרמב"ן.

מקום נוסף בו מתקיימת פעילות רבה של עלייה לרגל היא קברו של הבאבא סאלי הלא הוא הרב ישראל אבוחצירא אשר קבור בנתיבות. מידי שנה ביום פטירתו עולים לרגל רבבות של מאמינים לקברו להילולה השנתית לכבוד הבאבא סאלי.

בחוץ לארץ גם כן כפי שציינו ישנם קברי צדיקים רבים אשר יהודים מהארץ ומהעולם עולים אליהם לרגל כאשר שניים מהמפורסמים ביותר מביניהם הוא קבר הרבי מליובטוויטש אשר נטמן בבית הקברות מונטיפיורי שבניו יורק סמוך לשדה התעופה קנדי וקבר רבי נחמן מברסלב אשר קבור באומן ואליו עולים לרגל מאות אלפי יהודים בשנה.

הכתבה הקודמת

מצודת דוד

הכתבה הבאה

על דת וצמחונות