מצודת דוד

0
שיתופים
Pinterest Google+

מצודת דוד הוקמה בנקודה הכי גבוהה בעיר העתיקה בסמוך לשער יפו, שזו גם נקודת תצפית אסטרטגית שהגנה על העיר העתיקה בתקופות היסטוריות ומודרניות גם יחד.

מצודת דוד שימשה במשך השנים במרכז צבאי ושלטוני. המצודה נקראת מצודת דוד במקרה לגמרי היות ואין קשר בינה לבין דוד המלך אך תיירים רבים היו סבורים כי שמה הוא מצודת דוד לאור פירושים שגויים, למשל המוסלמים נהגו לכנות את הצריח הטורקי שבה נבי דאוד ולכן דבק בה שמה, וכך היא נקראת עד היום.

את מגדל דוד המקורי הקים הורדוס, כמו גם את הכותל המערבי, על מנת להגן כאמור על העיר העתיקה, כאשר נכבשה ירושלים על ידי הרומאים נהרסה המצודה אך הרומאים חידשו אותה. כאשר הבריטים שלטו בירושלים עד שעזבו את הארץ למעשה הם לא השתמשו במצודה למטרות צבאיות ולראשונה מזה אלפי שנים היא הפכה ליעד תיירותי והפכה למוזיאון אשר בו הציגו הבריטים תערוכות שונות.

לאחר שנכבשה ירושלים והכותל חזרה להיות מצודת דוד מוזיאון, כך שמדינת ישראל ממשיכה בקו של הבריטים בעניין המצודה. במצודת דוד ניתן לחזות היום בתערוכה שכוללת חזיון אורקולי ומוצגים היסטוריים מתקופות שונות של ירושלים. בחצר המצודה, אשר נבנתה על ידי צלבנים בתקופה הרומאית ניתן לראות ממציאים ארכיאולוגיים שונים המוצגים שם לראווה.

לעיתים, בחצר המצודה נערכים אירועים כגון קונצרטים והופעות שונות מידי פעם. במקביל לתערוכה הקבועה של מצודת דוד ניתן למצוא מידי פעם ופעם תערוכה מתחלפת של אומן אורח אשר מציג שם את עבודותיו. בשעות הלילה ישנו חזיון אורקולי בחצר המצודה אשר מספר גם הוא את סיפורה של ירושלים.

ממצודת דוד נקודות תצפית שונות על נקודות שונות בירושלים תודות לזווית 360 מעלות נקייה וללא מכשולים אשר נותנת לנו לצפות על הר הבית, הר הזיתים, העיר העתיקה וכדומה.

הכתבה הקודמת

חג שבועות

הכתבה הבאה

קברי צדיקים