דף הבית»בלוג - טוג»שמירת הקשר של צעירים יהודים מחו"ל למסורת היהודית

שמירת הקשר של צעירים יהודים מחו"ל למסורת היהודית

0
שיתופים
Pinterest Google+

שמירה על קשר הדוק עם יהודי התפוצות היה תמיד, אחד מהערכים הבסיסיים והחשובים ביותר של מדינת ישראל. כמה מהמיזמים המעניינים והחשובים ביותר בנושא, קמו דווקא מתוך החשיבה על הצעירים היהודים החיים בחו"ל ובמטרה להצליח להשלים להם את החתיכות החסרות בפאזל בכל הנוגע לחיבור לישראל ולמסורת היהודית. אז אילו סוגי תכניות קיימים כיום לצעירים יהודים מחו"ל להכרת הארץ ומהן האפשרויות העומדות בפניהם?

תגלית

בואו נתחיל מאחת התכניות המוכרות ביותר – תכנית תגלית. התכנית למעשה נותנת הזדמנות לצעירים בחו"ל בגילאי 18 – 26 להגיע לישראל לסיור מאורגן וחינוכי ברחבי הארץ, בדגש על המסורת היהודית וההיסטוריה של העם היהודי ומדינת ישראל. המשתתפים בתכנית מגיעים לישראל לעשרה ימים ובמהלך הסיורים הם מגלים ומטיילים בארץ לאורכה ולרוחבה ובנוסף, נפגשים גם עם צעירים יהודים ישראלים (בעיקר כאלו שנמצאים כרגע במהלך השירות הצבאי שלהם), במטרה לחבר בין הצעירים השונים ועל מנת לאפשר לכל קבוצה גם לקבל זווית ראייה אחרת ושונה בנוגע ליהדות ולמדינת ישראל. המפגש, ביחד עם הטיול כולו – מתוכנן מתוך נקודת מבט חינוכית.

מגוון תכניות סאמר קאמפ

תכניות סאמר קאמפ, כידוע, הינן תכניות העשרה לתקופת הקיץ. גם בישראל מוצעות מבחר תכניות סאמר קאמפ, כאשר על פי רוב, בבסיסן עומד החיבור של הילדים והצעירים בתכנית למדינת ישראל ולמסורת היהודית. התכניות משלבות טיולים ברחבי הארץ, קידוש וארוחת שבת משותפת לכולם ומפגש עם צעירים יהודים מרחבי העולם וצעירים יהודים מישראל.

מעבר לכך, ישנן תכניות המציעות גם התמחות והתנסות התחומים מסוימים, כמו תכניות טכנולוגיות, שחושפות את הילדים גם לפן הטכנולוגי של מדינת ישראל, שנחשבת לאחת ממדינות הסטארט-אפ המובילות בעולם. תכנית מסוג זה למשל, תחשוף את המשתתפים הן לנופיה המיוחדים והשונים של מדינת ישראל, הן למסורת היהודית, הן לצעירים ישראליים בגילם ולנושא השירות הצבאי ולחיי הלילה והן נגיעה, היכרות ומבט מעניין על עולם הסטארט-אפ הישראלי, שהוציא המצאות מהפכניות לעולם כולו. כלומר מדובר בתכנית שעשויה להוות פתח לעתיד המשתתפים לעולם הטכנולוגי בפרט ולעולם היזמות בכלל.

הסוכנות היהודית

בנוסף למוזכר, ישנן תכניות נוספות שנועדו לאפשר חיזוק הקשר של צעירים יהודים מחו"ל למסורת היהודית, במגוון תחומי עניין, כאשר עצם קיום התכנית בישראל מהווה את חיזוק הקשר למדינה ולמהות היהודית ולא דווקא התכנים המוצעים בהן. כך, יכולים הצעירים להתחבר לתחום העניין המוצע ולהגיע בשבילו, אך ליהנות גם מהערך המוסף של השהות והחיבור לישראל ולמסורת היהודית. כנ"ל תקף גם לגבי קייטנות קיץ וחופשות האביב, שמציעות שלל פעילויות לצד צעירים מכל העולם, שבאים ללמוד וליהנות, בזמן שהם מחזקים את הקשר והזיקה לישראל.

הכתבה הקודמת

דירות חדשות במודיעין בסביבה של שומרי מסורת

הכתבה הבאה

מסעדה איטלקית ידידותית לילדים