דף הבית»כללי»פרשת השבוע

פרשת השבוע

0
שיתופים
Pinterest Google+

בין אם אתם חושבים על הפרשה אתה עליתם לתורה אי שם בגיל שלוש עשרה ובין אם אתם נזכרים בגעגוע נוסטלגי בסדרה שנושאת את אותו השם ששודרה אי שם בתחילת המילניום, ״פרשת השבוע״ הוא מונח שגור ומוכר בכל בית בישראל.

פרשת השבוע – קווים לדמותה

פרשת השבוע היא מקטע שלקוח מתוך חמשת חומשי התורה (כן כן, אותם חמישה עליהם למדנו בבית הספר היסודי). כשמה כן היא, פרשת השבוע מתחלפת בכל שבוע, על מנת שבמשך השנה תוכל להיקרא התורה כולה.

מקומות וזמני הקראה

על פי המנהג הרווח ביהדות, פרשת השבוע נקראת בבית הכנסת בכל יום שבת. הקריאה אינה קריאה שכלאחר יד, אלא קריאה מעמיקה ומדוקדקת: מתקיים תהליך של למידה ופרשנות לאורך קריאת הפרשה. בנוסף, חלקים מתוך פרשת השבוע יוקראו במהלך תפילת המנחה של השבת של השבוע שעבר ובמהלך תפילת השחרית של ימי שני וחמישי.

קריאת ״הפטרה״

״הפטרה״ הוא השם של קטע מתוך ספר נביאים אותו קוראים בסיום קריאתה של פרשת השבוע. תוכן ההפטרה מתקשר לתוכן של פרשת השבוע או לחילופין למועד שחל בזמן ההקראה. על פי המנהג היהודי, ההפטרה נקראת בניגון בטעמי המקרא ומתבצעת ברכה לפניה ואחריה.

זמני התחלה וסיום

הספירה למעשה מתאפסת בחג ״שמחת תורה״. חג זה מציין את הסוף המחזורי של קריאת התורה ומורה על תחילתו של מחזור חדש. הפרשה הראשונה היא פרשת ״בראשית״ (על שם החומש הראשון כמובן) והיא נקראת ביום השבת הראשון שמגיע אחרי שמחת תורה.

מועדים יוצאי דופן

במקרים יוצאי דופן במהלך לוח השנה היהודי לא תיקרא פרשת השבוע. כאשר יום שבת נופל על אחד מתוך חמשת החגים הבאים, במקום פרשת השבוע שהייתה אמורה להיקרא, ייקרא מקטע ייחודי שמתייחס לחג עצמו:

  • ראש השנה
  • יום כיפור
  • סוכות
  • פסח
  • שבועות

פרשת השבוע בהקשר חברתי ותרבותי

ניתן לייחס את פרשת השבוע לממד הדתי שמתקיים בה. אך מעבר לממד הדתי, קיימים רבדים שונים ועמוקים בתוך פרשת השבוע, שנלמדת במגוון רחב של מוסדות וקהילות ברחבי הארץ והעולם (תתפלאו, גם מחוץ לקהילות יהודיות). ניתן למצוא שלל תכניות רדיו וטלוויזיה מובילות כמו גם טורים עיתונאיים פופולריים שמתעסקים בניתוח ופענוח של פרשת השבוע.

פרשת השבוע בעידן המודרני

אפשר להסתכל על קריאתה של פרשת השבוע כעל אקט ארכאי ומיושן, אך ישנם בלוגים, קבוצות ברשתות החברתיות ואתרים שונים שמנגישים את פרשת השבוע באופן נהיר, ברור ואקטואלי.

אז למה בעצם לקרוא את פרשת השבוע?

לא סתם שנה לאחר שנה התנ״ך הוא הספר הנמכר ביותר בעולם. מגוון כה רחב של סיפורים מרתקים ומדהימים לא ניתן למצוא בשום ספר אחר. פרשת השבוע היא דרך נהדרת ליהנות מסיפורי התנ״ך בכל יום!

הכתבה הקודמת

משגיחים עלינו, כשר כהלכתו

הכתבה הבאה

מצגת בר מצווה לדתיים - רעיונות מקוריים