פסח

0
שיתופים
Pinterest Google+

פסח הינו חג יהודי החל בחודש ניסן ונחשב לשני מבין שלושת הרגלים לאחר סוכות ולפני חג השבועות והוא מציין את יציאתם של בני ישראל ממצרים. לפסח יש בעצם שני מועדים בהפרש של שבוע ביניהם בעוד שהימים ביניהם הם חול המועד. לחג הפסח שמות רבים כאשר לכל אחד מהם פירוש משלו.

הראשון ונפוץ מביניהם הוא כמובן חג הפסח, שנקרא כך משום שאלוהים פסח על בתיהם של בני ישראל כאשר היכה את המצרים במכת בכורות. שם נוסף לחג הוא חג המצות על שם המצות שהכינו בני ישראל לפני צאתם ממצרים היות ולא היה להם זמן להמתין שהבצק יתפח ויהפוך ללחם. השם האחרון שקשור גם הוא ליציאת מצרים הוא חג החירות שמסמל את יציאתם מעבדות לחירות של בני ישראל ממצרים. שם נוסף ומעט יותר עכשווי של החג הוא חג האביב שכאמור מסמל על בוא האביב.

לפני חג הפסח נהוג להכין את כל הבית לקראת חג הפסח ולבצע ביעור חמץ, כאשר המהדרין בודקים בפינות הבית בעזרת נר אם יש חמץ כאשר את כל כלי הבית נהוג להכשיר במיוחד על יד הרתחה לכבוד חג הפסח בעוד ששוב המהדרין נוהגים להשתמש בכלים הייעודיים לפסח. בליל סדר פסח נהוג לשבת סביב שולחן כאשר בו מספרים את סיפור יציאת מצרים של בני ישראל, ואת שעבר על עם ישראל במדבר ארבעים שנה וכמובן על הניסים, האותות והמופתים שעשה אלוהים בשביל להוציא אותם ממצרים ולהוליך אותם אל ארץ ישראל.

מארחים את ליל הסדר? דאגנו לכם למגוון מתכונים לפסח

בצאת חג הפסח נהוג לערוך מימונה בעיקר בקרב יהודי צפון אפריקה כאשר היו מארחים האחד את רעהו לאחר שלא התארחו אחד אצל השני במהלך החג מחשש שלא ניקו היטב את החמץ. במהלך המימונה נהוג לאכול בעיקר בצקים מתוקים.

הכתבה הקודמת

סוכות

הכתבה הבאה

פורים