סוכות

0
שיתופים
Pinterest Google+

חג הסוכות נחוג במשך שבעה ימים כאשר לאחר ערב החג ישנם עוד שישה ימים אשר נחשבים לחול המועד. חג הסוכות הינו אחד משלושת הרגלים ביחד עם פסח ושבועות כאשר במסגרתו היו נוהגים לעלות בני ישראל לירושלים. בחג הסוכות נוהגים יהודים לקיים את מצוות החג ולשבת בסוכה ולארח בה חברים ומשפחה אשר נקראת מצוות האושפיזין.

לחג הסוכות שם נוסף כאשר הוא מכונה גם חג האסיף היות וזהו המועד בו נאספת כל תבואת השדה.

ישנן הרבה מצוות לחג הסוכות בנוסף לישיבה בסוכה אשר בה נוהגים לישון ולאכול במסגרת החג כאשר בין המצוות הבולטות ישנן מצוות ארבעת המינים כאשר הם ארבעה מיני צמחים אשר מברכים עליהם בבית הכנסת ובסוכה.

בין ארבעת המינים ניתן למצוא את הלולב, האתרוג, הדס וערבה אשר לכל אחד תכונות שונות כאשר אתרוג הוא בעל טעם וריח, ערבה היא חסרת טעם וחסרת ריח, להדס יש ריח אך אין טעם ולולב אין ריח ויש טעם. חג הסוכות נחוג גם בזרמים מסוימים בנצרות שכן ישנה עדות לכך שישו קיים את מצוות חג הסוכות.

בנוסף להיותו חג האסיף ואחד משלושת הרגלים מציין חג הסוכות את היותם של בני ישראל יושבים בסוכה בזמן נדודיהם במדבר במשך 40 שנה. ישנם הטוענים כי המקור לסוכה היה בית זמני לבני ישראל במדבר בעוד שהסכך היה מהווה את ההפרדה מטעמי כבוד בין בני ישראל לאלוהים. את אבן היסוד של הסוכה מניחים כבר במוצאי יום כיפור ומקשטים אותה בתמונות וקישוטים שונים.

בנוסף למנהגים אלו ישנם עוד מנהגים רבים לחג הסוכות כמו מצוות הקהל, מצוות ניסוך המים ומקורה בהלכה למשה בסיני, מצוות הערבה שגם היא הלכה למשה לסיני כאשר חיבוט הערבה מתבצע ביום האחרון לחג הסוכות.

הכתבה הקודמת

הכותל המערבי

הכתבה הבאה

פסח