דף הבית»בריאות ויהדות»לקראת הצום – על חשיבות המים לגופנו

לקראת הצום – על חשיבות המים לגופנו

0
שיתופים
Pinterest Google+

אנחנו נמצאים בעיצומו של חודש תשרי, ורגע לפני יום כיפור חשוב להבין עד כמה המים נחוצים לגופנו ואיך להיערך נכון לקראת הצום. כתבה זו תציג בפניכם מידע עדכני על חשיבות המים לגוף האדם ואנו מוסיפים טיפים חשובים שיסייעו לכם לעבור את הצום בשלום. הטיפים חשובים לכל אדם שצם ביום כיפור ולכל מי שנדרש לצום לפני בדיקה רפואית, טיפול רפואי וכדומה.

לעבור את הצום בקלות

רוב האנשים בטוחים שכדי לצום ולעבור את יום כיפור בקלות עליהם לאכול ארוחה מפסקת גדולה עם סוגי מזון היוצרים תחושת שובע ומונעים רעב לאורך זמן. עם זאת, המפתח לצום קל ביום כיפור או בכל מועד אחר מצוי בכמות הנוזלים שנכניס לגופנו לפני הצום.

למעשה, הקושי העיקרי של אנשים הצמים ביום כיפור או בכל זמן אחר הוא תחושת הצמא מאחר וגוף האדם מסוגל להסתדר ללא מזון במשך ימים רבים, אך ללא מים גוף האדם יכול להסתדר זמן קצר בלבד. לכן, אם לפני הצום הארוך אוכלים ארוחה מפסקת משביעה אך לא דואגים להרוות את הגוף בכמות מים מספקת, המשימה לצלוח את הצום ביום כיפור תהיה קשה יותר.

משמעת מים קפדנית בימים שלפני הצום

לקראת הצום חשוב לספק לגוף כמות מספקת של מים, לכן יש להגיע לתחילת הצום רק לאחר שהגוף רווי במים. יש להקפיד על משמעת מים נכונה לפחות יומיים שלושה לפני ערב יום כיפור, ועל פי המומחים מומלץ לשתות לפחות 3 ליטרים מים ביום, כלומר כ-15 כוסות לגברים, ולנשים מומלץ לשתות לפחות 2.2 ל' מים, כלומר כ-11 כוסות.

אם עוסקים בפעילות גופנית באופן קבוע, ולא מפספסים את האימונים לפני יום כיפור, וכן אם מזג האוויר הצפוי ביום כיפור הוא חם יותר מהרגיל – עליכם לשתות יותר מים מהרגיל כדי להרוות את הגוף בנוזל החשוב.

ראוי לציין כי שתיית מים מוגברת לפני יום כיפור נועדה למנוע מתחושת הצמא לפעול בזמן הקצר שלאחר התחלת הצום, ובנוסף המים מסייעים ליציאות סדירות במהלך הצום ולהימנעות מתופעות כמו עצירות.

מאחר ולבני אדם אין דבשת כמו אצל גמלים, חשוב להקפיד על משמעת מים לפני התחלת הצום, וביומיים שלפני יום כיפור יש להעלות את כמות המים היומית ששותים, וביום בו הצום מתחיל יש לשתות הרבה, מעל 2 ל', עדיף במנות קטנות כדי לאפשר לגוף לקלוט ולספוח את המים.

הרבה מים לפני הצום – הפתרון המומלץ לצמים ביום כיפור

רופאים וחוקרים רבים בדקו כיצד ניתן לצלוח צום בקלות יחסית, ותוצאות המחקרים מצביעות על כך ששתיית מים בכמות גדולה היא המפתח לצום קל יחסית. הצום הוא אירוע מאתגר לכל אדם, גבר או אישה, וגם עבור הגוף שלנו הצום מהווה אתגר של ממש. מאחר ויום כיפור חל בתחילת הסתיו מזג האוויר לרוב חם ושרבי, וללא הרוויית הגוף בכמות מספקת של מים עלולים לסבול מתופעות כמו התייבשות, כאבי ראש, חולשה, בחילות, הקאות ועוד.

כדי להכין את הגוף מבחינת נוזלים לפני הצום מומלץ ליישם את הטיפים הבאים:

  • רק מים – לפני הצום מומלץ לשתות רק מים ולהימנע ממשקאות ממותקים, ממיצים שונים, ממשקאות קפה ומתה. מומלץ להימנע ממשקאות המכילים קפאין מאחר והחומר סופח מים וגורם לסילוקם המהיר מהגוף.
  • להימנע מאלכוהול – ביומיים לפני יום כיפור ובמהלך הארוחה המפסקת כדאי להימנע ממשקאות אלכוהוליים.
  • להימנע מאוכל מצמיא – בארוחה המפסקת כדאי שלא לאכול מאכלים הגורמים לצמא, למשל דג חריף, אוכל מלוח וכו'.
  • פיזור שתיית המים לאורך היום – בבוקר של ערב יום כיפור מומלץ ללגום מים בכל הזדמנות, יש לשתות מים בכמויות קטנות בכל פעם ולא להמתין עד לארוחה המפסקת כדי לשתות כמות מים גדולה, מאחר ושתייה בכמויות קטנות מרווה את הגוף.
הכתבה הקודמת

צימרים לדתיים

הכתבה הבאה

התאימו את המזון לתינוק שלכם לפי שלבי ההתפתחות שלו