דף הבית»חגי ישראל»יום כיפור- איך נכנסים ויוצאים מהצום בשלום?

יום כיפור- איך נכנסים ויוצאים מהצום בשלום?

1
שיתופים
Pinterest Google+

אחד מהחגים המאתגרים ביותר בלוח השנה היהודי הוא יום כיפור. זהו יום שבו לא רק הגוף מתענה, אלא גם הנפש, העושה את חישוביה בדבר כל החטאים או הפגיעות שעוללנו במשך ימי השנה החולפת. ואם כל אלו לא מספיקים, אז הרי שמזג האוויר החם המאפיין כ"כ את ארצנו מקשה גם הוא על הצמים בצורה מורגשת למדי. אז מה עושים ואיך מתארגנים ליום הזה כך שתעברו את הצום בשלום? הנה לקט עצות.

לפני הצום- דאגו לשתות, אל תנסו מאכלים חדשים

לפני הצום, חשוב להכין את הגוף לחויה המאתגרת שהוא עומד לעבור. לשם כך, הקפידו בעיקר ביום זה, על ארוחות קטנות בכל שעתיים-3 עד לארוחה המפסקת. כמו כן, חשוב להקפיד ולשתות הרבה. אם אינכם "שתיינים" גדולים של מים, אל תנסו לדחוף לעצמכם בכוח כמויות גדולות של מים, יותר מכפי שאתם רגילים. יחד עם זאת, כן השתדלו שצריכת המים שלכם תעמוד על לפחות 8-10 כוסות בטרם כניסת הצום לפועל. עוד עצה חשובה היא שיום כניסת הצום, אינה הזמן המתאים לנסות מאכלים חדשים שאינכם מכירים או רגילים אליהם. חשוב מאוד שלא לזעזע או לאתגר את הבטן שלכם כדי שזו תהיה שקטה ורגועה במשך זמן הצום. הדבר האחרון שתרצו בצום הוא למצוא את עצמכם עם קלול קיבה מתהווה….כמו כן, שאנו אומרים השתדלו לשתות, הכוונה היא אינה במשקאות משתנים דוגמת קפה או תה או משקאות ממותקים המכילים קפאין. כאן הכוונה היא פשוט, למים ובכמות גדולה ככל שניתן מבלי שזה ישפיע עליכם לרעה.

תוך כדי הצום- השתדלו להעסיק את עצמכם רחוק מהמטבח

לרוב בחלקו השני של הצום, מיד לאחר שנת הלילה, יש נטיה להרגיש את הרעב בצורה חזקה הרבה יותר והדבר עלול להמשיך גם למשך שעות לאחר מכן. על מנת שאותו רעב לא יטריד אתכם יתר על המידה, השתדלו להתרחק מהמטבח כמה שרק ניתן ולהעסיק את עצמכם בדברים אחרים. יש לכם חברים קרובים שגרים ליד? צאו אליהם. משחקי קופסא? ספר טוב? גם הם בהחלט באים בחשבון. חסר לכם שעות שינה? יום כיפור הוא זמן מצויין גם להשלים אותן, והעיקר עשו כל מה שאפשר שירחיק את מחשבתכם מנושא המזון והמים.

לאחר הצום- היו מדודים במה שאתם מכניסים לפה

לאחר הצום, חשוב להכנס לשגרת המזון והשתייה בהדרגה. בתור התחלה, עם תום הצום קחו כוס מים. רצוי שאלו לא יהיו קרים מדי, שכן הבליעה הועיכול שלהם איטיים יותר. את כוס המים מן הברז, שתו לאט מאוד. אפילו בעזרת קשית. זכרו הקיבה שלכם מתכווצת כאשר אינכם אוכלים או שותים ולכן חשוב לחזור לשגרה בצורה מדודה. לאחר ששתיתם כוס מים אחת או 2 באיטיות, ניתן להכין לעצמכם משקה חם דוגמת תה או קפה. בשלב הראשון, עדיף שלא להכין משקאות המבוססים על חלב, שכן הוא חומצי ועלול לגרום לכאבי בטן על קיבה ריקה לחלוטין. אם שתיתם את המשקה החם ואתם חשים בטוב, ניתן להוסיף גם משהו מתוק ליד. בגזרת הקינוחים ליד המשקה החם הראשון לאחר הצום, רצוי לא להגזים ולאכול עוגות יבשות המבוססות על מרכיב אחד עיקרי ללא קצפת, ציפויים ועוד שלל תוספות אקזוטיות. עוגת דבש יכולה להתאים היטב למשימה של להחזיר סוכרים לאחר הצום וכן גם עוגות בחושות למיניהן או לחם עם ריבה. זכרו גם פה- לא אכלתם במשך 25 שעות ורצוי לא להגזים עם כמויות הסוכר והמתיקות כדי לא להקפיץ את רמות הסוכר בגופכם בבת אחת.

לאחר המנה הראשונית הזו, נוחו קצת, זוזו מן המטבח ותנו לגוף לעכל הכל בנחת. מרגישים טוב לאחר שעתיים שלוש? זה הזמן המתאים לאכול ארוחה גדולה יותר ומשמעותית. גם פה, השתדלו ללכת על ארוחה קלילה יחסית-עוף מכובס, מרק עוף, תפוחי אדמה שאינם מתובלים ועוד.

בשורה התחתונה חשוב לזכור, כי אם נכנסים אל הצום בהדרגה ומתאוששים ממנו בהדרגה, זוהי בהחלט משימה אפשרית ודרך נקיה להתחיל את השנה העברית החדשה שלכם.
גמר חתימה טובה!

הכתבה הקודמת

לרכוש מקצוע- גם במגזר הדתי

הכתבה הבאה

חינוך עם דגש על הדת חוות שדה בר