דף הבית»חגי ישראל»חג שבועות

חג שבועות

0
שיתופים
Pinterest Google+

חג השבועות הינו מועד יהודי אשר נחוג בחודש סיוון על פי לוח השנה העברי והוא מהווה את השלישי מבין שלושת הרגלים לאחר סוכות ופסח. בשבועות מסתיימת לה ספירת העומר בת שבע השבועות שמתחילה כמובן בפסח. לחג השבועות מספר שמות כאשר כל אחד מהם מציין נדבך אחר של החג. חג השבועות, נקרא כך משום שזהו שהשבוע השביעי לספירת העומר וכפי שציינו זהו התאריך בו מסתיימת הספירה. שבועות נקרא גם חג הקציר על שם כך שבתקופה שסמוכה לחג היו נוהגים לקצור את החיטים ואלו היו מובאים בתור ביכורים ומנחה כאשר עלו לירושלים לבית המקדש ולכן נקרא גם חג הביכורים.

שם נוסף הוא יום הקהל אשר ביום מתן התורה נתבקש משה על ידי אלוהים להקהיל את עם ישראל סביב הר סיני לרגל קבלת התורה ולוחות הברית. השם האחרון של חג השבועות הוא חג מתן תורה שכן הוא נקשר באותו תאריך שבו ניתנה התורה לעם ישראל במעמד הר סיני במדבר. לחג השבועות מנהגים רבים כאשר הידוע שבהם הוא הקראת מגילת רות בבית הכנסת. מגילת רות עוסקת ברות המואביה אשר התגיירה והיא אימו של דוד המלך. מנהג נוסף אשר קשור בתורה הוא לימוד תורה כל הלילה, במה שנקרא תיקון ליל השבועות.

מנהג לימוד התורה כל הלילה בא לכפר על כך שמשה היה צריך להעיר את עם ישראל לבוא ולקבל את התורה במעמד הר סיני היות והם האריכו שינה. מנהג נוסף שמתקשר לחג השבועות הוא אכילת מוצרי חלב ולכן בארוחת ליל השבועות נהוג להכין מגוון רב של מוצרי חלב כאשר בדרך כלל על פי המסורת אין בשר כלל וכלל בארוחת לילה השבועות. מנהג מודרני נוסף הוא טקסי ביכורים במושבים ברחבי הארץ אשר מציגים את היבול מהשנה האחרונה בתהלוכה גדולה.

למתכונים לשבועות לאירוח בשולחן החג – לחצו כאן

הכתבה הקודמת

תשעה באב וימי צום נוספים

הכתבה הבאה

מצודת דוד