דף הבית»כללי»דברים שכדאי לדעת על הדפסת ספרי קודש

דברים שכדאי לדעת על הדפסת ספרי קודש

0
שיתופים
Pinterest Google+

עד לרגע המצאת הדפוס, דברי קודש הועברו בשלל דרכים. בהתחלה מפה לאוזן, אח"כ בכתיבה ידנית, על גבי תעודות ומגילות, ולבסוף הגענו לימינו אנו, בהם בתי הדפוס ממלאים תפקיד חשוב בהדפסת דברי קודש, על מנת שנוכל לקרוא אותם וללמוד מהם. אם כשמדובר בהדפסות למטרות חול, טווח התמרון רחב יותר, הרי שהדפסת דברי קודש הינה מלאכה שיש לגשת אליה בחרדת קודש ולייחס לה את הכבוד הרב ביותר.

הדפסה באופן כללי
ישנן כמה שיטות הדפסה מקובלות, כשהמובילות הן דפוס דיגיטלי ודפוס אופסט. דפוס דיגיטלי הינו דפוס ישיר, שמפיק את ההדפסה על גבי החומר ישירות מתוך המחשב. התוכנה קוראת את תוכן הגרפי ומפיקה אותו ישירות אל הנייר באופן מיידי. הדפוס הדיגיטלי יכול לקחת מספר דקות עד מספר שעות- הכל תלוי בכמות שרוצים להדפיס.
דפוס אופסט לעומת זאת הינו שיטה בה החומר שרוצים להדפיס נוצר על פלטת אלומיניום דקה, היושבת על גליל במכונת הדפוס וממנה הוא עובר אל הנייר.  בשתי השיטות ניתן להדפיס ספרי קודש והדפוס הדיגיטלי יכול גם לשמש למטרות קודש שונות כגון עלונים וחומרי פרסום.

הדפסת ספרי קודש
אמצעי הייצור המגוונים שנמצאים בבתי הדפוס, במיוחד כאלו שעובדים בשיטה של דפוס דיגיטלי, מאפשרים להדפיס ספרי קודש בכמויות קטנות עד בינוניות. היתרון בשיטה של דפוס דיגיטלי, הוא ששיטה זו מוזילה את עלויות הספרים, אך בו זמנית משפרת את איכות ההדפסה.  
בנוסף לכך, בתי הדפוס שמתמחים בהדפסת דברי קודש בהחלט לוקחים בחשבון שמדובר בהדפסה חשובה ורגישה, לכן הם שמים דגש על הפרטים הקטנים ביותר, כולל סגנון ההדפסה, הסטנדרטים והכללים הברורים הנהוגים בתחום, העיצוב והכריכה. מדובר בספרים שנכתבים בפונטים מסוימים ומעוצבים בצורה אחידה מבחינה גרפית. המדפיסים חולקים כבוד רב לספרים והינם מודעים לכך שמדובר בחומר קדוש בעל ערך רב. איך בוחרים בית דפוס?
בתי דפוס רבים ברחבי הארץ ישמחו לעמוד לשירותכם ולהציע לכם הדפסה של ספרי קודש. חשוב לתאם ציפיות עם בית הדפוס מבעוד מועד, ולבחור בית דפוס שההקפדה על הדקויות, הפרטים הקטנים, החומרים והאיכות חרוטה על לוח ליבם של עובדיו. בניגוד לתחומים אחרים בעולם הדפוס, הדפסת ספרי קודש הינה משימה שיש לגשת אליה במקצועיות ובכבוד רבים, ושחשוב להקפיד בה על כל פרט ופרט.
מומלץ לעבוד עם בית דפוס שמתמחה בהדפסת כתבי קודש, ורצוי לבחור כזה שאתם מכירים את השם שלו ואת הספרים שהודפסו בו ויודעים שהם באיכות טובה. בנוסף, כדאי לברר על שיטת הדפוס ועל ההשפעה שלה על העלות של ספרי הקודש המוכנים.
זאת ועוד, לפני הפנייה לבית הדפוס, מומלץ לעיין בספרי קודש שונים ולגשת לבית הדפוס רק כאשר אתם יודעים באיזה סגנון בדיוק תרצו להדפיס והאם קיימות דרישות מיוחדות. כמו כן, עליכם לבחור בית דפוס מנוסה שיכול לעמוד בסטנדרטים הגבוהים של הדפסת ספרי קודש.

הכתבה הקודמת

מתכונים חלביים כשרים מומלצים

הכתבה הבאה

דיכאון חגים