דף הבית»כללי»גירושין ברבנות – כיצד ומדוע?

גירושין ברבנות – כיצד ומדוע?

0
שיתופים
Pinterest Google+

בזמן שזוגות רבים בוחרים לעצמכם דרכים שונות כיצד למסד את יחסיהם, בין עם זו חתונה דרך הרבנות ובין עם זו חתונה בצורה אחרת, הרי שכל זוג יהודי במדינת ישראל שמבקש להתגרש, הרי שעל פי חוק חייב לעשות זאת דרך הרבנות.

כשהוקמה מדינת ישראל, נקבע שהרבנות תהיה הגורם היחידי המוסמך להכריז על זוג כגרוש. הסיבה לכך היא פשוטה, כך במקרה ובני הזוג ירצו להתחתן שוב, לא תהיה בעיה לבדוק האם הם התגרשו מבני הזוג הקודמים שלהם, ולא נוצר פה מצב שגבר או אישה מתחתנים עם בני זוג נוספים, דבר שנוגד את ההלכה. כמו כן, זה מאפשר לפעול כנגד מי שמסרב לתת גט, בין עם זה גבר או אישה. סירוב גט הוא עבירה שמובילה לענישה מסוגים שונים.

לפני שניכנס לשאלה, כיצד מבצעים הליך גירושין ברבנות, חשוב להדגיש שתי נקודות, ראשית, באופן עקרוני, כשבני הזוג רוצים להתגרש, הם צריכים לספק עילה לכך, במקרה ואין, יכולים הדיינים לדרוש מהם לנסות ולהמשיך לחיות ביחד, עבור הילדים ועבור עצמם. העילות יכולות להיות בגידה, חוסר אמון, חוסר אהבה, מרחק, חוסר סיפוק צרכים מסוימים ועוד. שנית, אומנם הליך הגירושין הרשמי נערך ברבנות, אך בכל הקשור לתהליך גירושים (חלוקת רכוש, משמורת ילדים, דמי מזונות), הרי שניתן לבחור האם לעשות אותו בבית משפט לענייני משפחה או בבית דין רבני. המקום הראשון בו נפתח התיק, שם יתבצע ההליך.

כיצד מבצעים הליך גירושין ברבנות

ניגשים לרבנות ופותחים תיק עם בקשה לגט, זו יכולה להיות בקשה חד צדדית, כלומר אחד הצדדים יפנה לבית הדין הרבני במטרה לקבל גט וזו יכולה להיות בקשה של שני הצדדים, כלומר גירושין בהסכמה. במקרה כזה, ההליך מתבצע יותר מהר.

בשלב הזה יתחיל הליך של התדיינות, בכל הקשור לנושאים של חלוקת רכוש, דמי מזונות לילדים, משמורת והסכמי ראייה. ייתכן מאוד ששני הצדדים יגיעו להסכמה ואז בית הדין יצטרך לאשר זאת,ייתכן ולא, במקרה כזה ייערך דיון והדיינים בבית הדין הרבני יצטרכו להחליט בנושא. יש להדגיש, כשמדובר בזוג עם ילדים, אז מה שאמור להיות בראש מעניינם של הדיינים, זו טובת הילדים ולא בהכרח טובת בני הזוג.

אחרי ששני הצדדים הגיעו להסכמה או לחילופין, הדיינים קבעו כיצד יראה הסכם הגירושין, לא ניתן לערער על כך בבית משפט לענייני משפחה (אלא במקרים מאוד קיצוניים), בשלב הזה יתבצע הליך הגירושין באופן רשמי, ושני יירשמו כגרושים ויוכלו להתחיל ולנהל מערכות יחסים חדשות.

הכתבה הקודמת

הלוואות חוץ בנקאיות גמישות למשפחות

הכתבה הבאה

טבעות אירוסין ויהדות