בר מצווה

0
שיתופים
Pinterest Google+

בר מצווה הוא טקס יהודי דתי אשר בו מגיע נער יהודי לגיל 13 שזהו גיל המצוות על פי המסורת היהודית ועליו לקיים את כל המצוות היהדות על פי ההלכה, נערה יהודיה לעומת זאת מקבלת עליה את מצוות היהדות שנה קודם לכן עוד בגיל 12.

במסגרת טקס בר המצווה עולה הנער היהודי לתורה וקורא את פרשת השבוע המפטיר וההפטרה בבית הכנסת אל מול הקהל.

יחד עם זאת, באמצע השבוע של העלייה לתורה, בדרך כלל ביום שני או חמישי, מתקיים טקס נוסף של הנחת תפילין מהודרות מאוד הראשונה של הנער שהגיע לגיל מצוות במסגרת עלייתו לתורה באותו שבוע, וזו הפעם הראשונה בה מקיים הנער את מצוות הנחת התפילין.

העלייה לתורה נערכת כאמור ביום שבת שבה קורא הנער בתורה, בעוד ברוב הקהילות נהוג שנער קורא את המפטיר וההפטרה של הפרשה שלו אך בחלק מהקהילות הספרדיות קורא הנער את כל הפרשה.

בתום הטקס עולה אביו של הנער לתורה ונוהג לומר "ברוך שפטרני מעונשו של זה" ועל ידי אותה אימרה הוא בעצם מעביר אליו את האחריות למעשיו. באותו רגע נהוג לזרוק סוכריות על הנער מעזרת הנשים בעיקר כאשר בתום העלייה לתורה נהוג בקהילות יהודיות ברחבי העולם לערוך סעודה לקהל המתפללים בעוד שבקהילות רבות מכין הנער דרשה לאותו אירוע.

יהודים רבים מרחבי העולם, בעיקר כאלה אשר מחוברים לדת ומרגישים קרובים אליה נוהגים לעשות את טקס בר המצווה של הילדים שלהם בארץ ישראל ולאו דווקא מחוץ לארץ במקום מושבם למרות שזו הארץ בה הם חיים.

הסיבה לכך שיהודים רבים מחו"ל בוחרים לעשות את טקס בר המצווה דווקא בישראל היא משום שהקדושה של ארץ ישראל מוסיפה אלמנט ייחודי לטקס הזה שלא ניתן לקבל בכל מקום בעולם בעיקר אם הוא נערך במקום קדוש כמו רחבת הכותל למשל שם בני נוער רבים נוהגים לעשות את הטקס.

הכתבה הקודמת

הרובע היהודי בברצלונה

הכתבה הבאה

ברית מילה