פורים

8
שיתופים
Pinterest Google+

חג פורים הינו חג יהודי אשר נחוג בתאריך י"ד באדר ואותו חוגגים על פי מגילת אסתר לאור הינצלותם של היהודים מידי רצח עם שתכנן להם באותם זמנים המן הרשע ביחד מלך פרס אחשוורוש. מקור השם פורים מופיע במגילת אסתר והוא מציין את הפור שהטיל המן על היום בו יבצע את תוכניתו להשמיד את היהודים.

כחלק ממצוות החג נהוג לקרוא במשך החג במגילת אסתר בבית הכנסת ולערוך סעודת פורים כפי שמצויין במגילת אסתר על ימי משתה ושמחה, כאשר חלק ממצוות המשתה הוא להשתכר "עד דלא ידע" כאשר הכוונה היא עד כאשר לא מבחינים בין המן הרשע לבין מרדכי היהודי.

מצווה נוספת של החג היא שליחת משלוחי מנות איש לרעהו כאשר הילדים נוהגים להביא לחבריהם משלוחי מנות לבית הספר ולהחליף ביניהם את משלוחי המנות. בנוסף, נהוג להעניק משלוחי מנות או מתנות לעניים או לתרום לצדקה סכום כסף מסויים.

הדבר שאולי הכי משמח את ילדי ישראל בחג הפורים הוא התחפושות. המקור לכך שמתחפשים בחג הפורים נעוצה בימים בהם המלך אחשוורוש ציווה על היהודים להמיר את דתם אך אלו לא רצו לעשות זאת ולכן רק התנהגו כלפי חוץ כאילו המירו את דתם, אך בתוך תוכם ובבתיהם התנהגו כיהודים מן המניין ועל כן התחפושות מעידות על זה שהתחפשו ללא יהודים רק כלפי חוץ.

על פי מגילת אסתר, מי שהצילה את העם היהודי מציפורניו של המן הרשע הייתה אסתר המלכה, כמובן כאשר שמרה בסוד על זהותה כיהודיה ולבסוף סיפרה למלך אחשוורוש על תוכניתו של המן להשמיד את עמה. מרדכי היהודי אשר היה בן דודה של אסתר נשמר בסוד העניינים גם הוא היות והיה בעל תפקיד בכיר בחצר המלך אחשוורוש ועזר לבת דודתו לסכל את תוכניתו של המן הרשע.

הכתבה הקודמת

פסח

הכתבה הבאה

בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם