דף הבית»בלוג - טוג»מה הם ברכונים ומי עושה בהם שימוש?

מה הם ברכונים ומי עושה בהם שימוש?

0
שיתופים
Pinterest Google+

כמעט בכל מקום אליו אנחנו הולכים אנחנו יכולים למצוא ברכונים. אנחנו יכולים למצוא אותם בבתי עסק, מסעדות, חנויות, ואפילו בבתים פרטיים. בדרך כלל נמצא אותם באריזה יפה, מעוטרים בשלל עיטורים ובצבעים שונים.

אותם ברכונים משמשים קהלים רבים כפי שאפשר להבין, החל מעוברי אורח ואנשים שמגיעים למקומות הנ"ל באופן מזדמן, וכלה באנשים שמשתמשים בהם באופן תדיר, יומיומי לצרכים שונים. השימוש נעשה בהם לרוב בבתים פרטיים, מוסדות לימוד שונים, חדרי אוכל ממוסדיים ועוד. כעת עולה השאלה, מה זה בדיוק אותם ספרי ברכות בהם מדובר, מי עושה בהם שימוש, מתי, ומה הייחוד שלהם.

מה זה ברכונים

ברכונים הם למעשה ספרונים דקים מהודרים בהם אפשר למצוא ברכות, תפילות וזמירות. בין היתר אפשר למצוא בהם את ברכת המזון, תפילות לברית מילה או בר מצווה, תפילות של פרשות השבת, זמירות ושירים וכן אנחנו יכולים למצוא ספרוני ברכות של סדר ראש השנה וסדר פסח.

מה שמבדיל בין ספר תפילות לאותם ספרי ברכות דקים הוא עצם העובדה שמדובר בספרון דק ומהודר, אשר ניתן להשתמש בו במקומות שונים באירועים מגוונים. הוא פחות רשמי מספר תפילות כמו זה שנמצא בבית כנסת או בבית, אך מצד שני הוא מהודר, יפה, וכמובן ברור לקריאה.

השימוש בספרונים אלו נעשה כאמור במגוון רחב של מקומות ולכן גם מי שעושה בו שימוש הוא קהל מגוון. כך למשל, אנחנו נמצא שימוש נרחב בהם בקרב סועדים במסעדות, חדרי אוכל ממוסדים, גני אירועים ועוד. אלה ישתמשו לצורך ברכת המזון או בברכונים עם זמירות לארוחות שבת וחג. כמו כן נעשה שימוש גם בבתים פרטיים בארוחות חג או ארוחות שבת גדולות, אנחנו יכולים למצוא גם, כפי שציינו בתחילת המאמר, ספרונים עם ברכות בחנויות ובתי עסק שונים, שם בדרך כלל יחזיקו אותם לצורך תפילת המזון עבור העובדים שומרי המסורת והדתיים.

כאמור הייחוד של ספרונים אלו, כפי שניתן לראות בכל אחד מהם, שמדובר בספרונים דקים אך מהודרים ומעוצבים בצורה מרשימה שתואמת את רוח התפילה וחשיבות הספר. בסופו של דבר אנחנו לא היינו רוצים שקהל הקוראים ישתמש בספרון שאיננו מעוצב כראוי ואיננו מתאים לאווירה אליה אנחנו רוצים שייכנס כאשר הוא מתפלל. לכן מדובר בספרונים מהודרים בעיטורים שונים. חשוב להבהיר שלא פעם אפשר למצוא עיטורים ודוגמאות של עיצוב אשר מתאימים לרוח התפילה ואפילו לרוח העדה אליה משתייך הספרון, כך למשל אפשר למצוא עיצובים בנוסח אשכנז וכן עיצובים בנוסח עדות ספרד.

ברכונים נמצאים כיום כמעט בכל בית ולו מהסיבה הפשוטה, שכמעט בכל אחד מהבתים בישראל מארח ארוחות שבת, ארוחות חג, ולעולם לא נדע מתי נצטרך לעשות בהם שימוש. לכן כמעט בכל בית בישראל נהוג להחזיק ספרונים שכאלה, חלקם נקנים בחנות אשר משווקת אותם ואחרים בוודאי מתקבלים במתנה במשך השנים, לעיתים במסגרת אירוע משפחתי, אירוע עסקי או בדרכים רבות אחרות.

הכתבה הקודמת

נישואים אזרחיים, ליהודים ולא יהודים

הכתבה הבאה

מזון לתינוקות- כמה טיפים חשובים לשימוש ואחסון