טו בשבט

0
שיתופים
Pinterest Google+

טו בשבט הינו מועד יהודי אשר נחשב כראש השנה לאילנות.לחג מספר מצוות כאשר ביניהם אכילת משבעת המינים שהם: חיטה, שעורה, גפן, תאנה, רימון, זית ותמר, כאשר הם כולם נחשבים לגידולים ארצישראליים.

כיום מצויין טוב בשבט בתור חג לטבע ורוב העיסוק וציון החג מתרכזים בנטיעת עצים חדשים ופעילויות שונות של הקרן הקיימת לישראל.טו בשבט, בשונה מרוב חגי ישראל אינו מוזכר בתנ"ך אלא מוזכר במשנה ושם מדובר מדוע נחוג דווקא בתאריך זה ומהם מנהגיו של טו בשבט. טו בשבט הוא חג מיוחד המאפשר לנו לחדש את השתילים והאילנות מדי שנה בכל פעם מחדש.

מנהגי החג

כל המנהגים אשר אותם נוהגים לציין במהלך טו בשבט קשורים בעצים ומדגישים את העובדה שזו יום חגם.מצוות נטיעת העצים למשל מרמזת על התחדשות של העצים ונטיעת שתילים חדשים ביום ראש השנה לאילנות כאשר במקביל בשנות האלפיים החלו לציין גם את יום שמירת הטבע בטו בשבט על מנת לעלות את המודעות סביב כל הנושא של איכות הסביבה.בנוסף, אכילה מפירות הארץ ובהם שבעת המינים כאשר הדגש הוא על אכילת פירות יבשים.

מפירות ארץ ישראל נהוג לאכול גם בארץ ישראל אך בעיקר בגולה, כאשר בטו בשבט בשנה שעברה, החליטו בקהילה היהודית במוסקווה כי במקביל לכך שיציינו מאכילת פירות ארץ ישראל הם גם ישברו שיא גינס על הדרך והחליטו להכין את סלט הפירות הגדול ביותר.

לטובת העניין הכינו בקהילה היהודית במוסקווה מבעוד מועד 7 טון מפירות הארץ אשר נקצצו והוכנסו לסיר בקוטר של שני מטר.בנוסף, בערב החג נוהגים לקיים את סדר טוב בשבט אשר במסגרתו נהוג לברך על שבעת המינים שבהם נתברכה ארץ ישראל ולברך על כל אחד מהם בעוד שאכילתם של אותם פירות מציינת על הקשר שבין האדם לעץ ולפירותיו.

הכתבה הקודמת

בת מצווה

הכתבה הבאה

הכותל המערבי