דף הבית»בריאות ויהדות»החשיבות של נטילת חומצה פולית בהריון ולפני הריון לאם ולתינוק

החשיבות של נטילת חומצה פולית בהריון ולפני הריון לאם ולתינוק

0
שיתופים
Pinterest Google+

בריאות האם משפיעה בצור הישירה על התפתחות התינוק ברחמה.מרכזים מקצועיים לתכנון המשפחה ממליצים תמיד להתכונן להיריון מבעוד מועד, שזה אומר לבצע את כל הבדיקות המקדימות הנדרשות, וגם צריכה של תוספי וויטמינים שיאפשרו להביא את הגוף למצב המיטבי ביותר לשם התפתחות התקינה של בריאות התינוק. על מנת להשיג את המטרות האלה, משרד הבריאות בישראל וגם בעולם כולו כיום ממליצים על נטילת חומצה פולית בהריון ולפני הריון. יתר על כן, ההמלצה הזאת הורחבה בשנים האחרונות: כעת היא תקפה על כל הנשים בגילאי הפוריות וגם על גברים המעוניינים לשמור על איכות הפוריות שלהם.

מאיפה הופיעה הדרישה לנטילת חומצה פולית בהריון ולפני הריון

ההמלצה לנטילת חומצה פולית בהריון לא הופיעה מריק. מדובר בתוצאה של מחקרים מקיפים רבים שבדקו סיבות ותוצאות שונות בתחום התפתחות העובר. מחקרים רבים הוכיחו בצורה חד-משמעית את הקשרים בין מחסור בברזל (שבו עשירה החומצה הפולית) למומים התפתחותיים בעובר וכן בעיות התפתחות בשלבים שונים של חיי הילד.

לאור התוצאות החשובות האלה נקבעה ההחלטה להמליץ לכל האימהות לעתיד ללא יוצא מן הכלל ליטול תוספות של חומצה פולית על מנת להכין את גופה לתקופה המאתגרת.

התפקיד של חומצה פולית בהריון בהתפתחות תקינה של התינוק

המחקרים המגוונים בדקו את ההשפעה של הרכב הברזל על התפתחות התאים, ספציפית – הנוירונים במוח. מהירות ההתפתחות של תאים אלה משפיעה בצורה ישירה על כל המערכות, על החשיבה, השפה והזיכרון. בעיות בהתפתחות הנוירונים מקושרת בצורה ישירה לתופעות כגון האוטיזם. ואלו רק חלק מהסיבות החשובות לנטילת חומצה פולית בהריון ולפני הריון.

סיבות נוספות לצרוך חומצה פולית לפני הריון

חשוב לזכור שכאשר נכנסים להריון, חלק מהפריטים המזינים הולכים לתינוק ולא לאם. לכן בעוד כיום אומרים באופן קבוע שהריון זו לא סיבה לאכול בכמויות כפולות, בכל הקשור לנטילת חומצה פולית לפני הריון, מדובר בפעולה חשובה מאוד להכנת הגוף לעובדה הפשוטה שגורם מיוחד הולך לדרוש לעצמו את רוב החומרים המזינים, ולכן מדדי הברזל צריכים להיות במיטבם, ובדיוק לשם כך פועלים תוספי החומצה הפולית. בדיקות מקיפות יכולות לגלות חסכים נוספים הספציפיים לכל אישה. עם זאת, נטילת חומצה פולית בהריון ולפני הריון הינה דרישה בסיסית של כל רופא נשים וגם רופאי משפחה. יתר על כן, גם בשלבי החיים הראשונים של התינוק נהוג להמליץ על נטילת תוספי ברזל ייעודיים המותאמים לגיל ומבנו גופו של התינוק.

הכתבה הקודמת

אריזות מתנה ליולדת שיעזרו להיכנס לאימהות ברגל ימין

הכתבה הבאה

נישואים אזרחיים, ליהודים ולא יהודים