דף הבית»אתרי יהדות בעולם»הגטו היהודי בוונציה

הגטו היהודי בוונציה

0
שיתופים
Pinterest Google+

וונציה ידועה בתור עיר התעלות אשר נמצאת בצפון איטליה למרגלותיו של הים האדריאטי והיא מוכרת ואהובה לתייר הישראלי’ בעיקר תודות לשייט התעלות המפורסם בגונדולות ובזכות האוכל האיטלקי המפורסם וכמובן לגלידה.

רבים לא יודעים זאת אך ונציה משכה אליה מספר רב של יהודים תודות לעובדה שהייתה עיר מסחר מרכזית עקב מיקומה על הים האדריאטי וזו הסיבה שסוחרים ואנשי כספים יהודים רבים נהרו לוונציה תודות להזדמנויות הכלכליות שהיא הציעה. יהודים רבים גם הגיעו לוונציה בגלל עלילות דם מהם סבלו וגם מכיוון שגורשו ממקום מושבם כמו גירוש יהודי ספרד למשל.

היהודים רוכזו החל מהמאה ה-16 באזור מיוחד ליהודים שנקרא ג'טו משום שפירושו באיטלקית הוא יציקות מתכת, ואותו אזור היה ידוע בייצור של יציקות המתכת שלו.

היות והיהודים לא הצליחו לבטא את האות ג', נקרא המקום הגטו החדש ובכך הוא הפך לגטו הראשון באירופה. כאשר נכבשה ונציה על ידי גרמניה בשנת 1943 נשלחו למחנות השמדה מספר רב מיהודי ונציה אשר התגוררו בגטו.

ברובע היהודי בוונציה ישנם מספר רב של בתי כנסת עוד מהתקופה בה היוותה כמרכז ליהודים רבים, כאשר רובם ממוקמים בקומות גבוהות מחשש להצפות של העיר כאשר התעלות עולות על גדותיהם.

בין האתרים המרכזיים של הרובע היהודי של וונציה ניתן למצוא את בית הכנסת האיטלקי, אשר נבנה במאה ה-16 אך שופץ בשנת 1970. בנוסף ניתן לבקר במוזיאון היהודי של וונציה אשר בו מוצגים סמלים יהודיים רבים כמו חנוכיית כסף גדולה, מגילת אסתר ועוד.

בגטו היהודי בוונציה יש קיר זכרון לזכרם של כל אותם יהודים אשר נרצחו וסבלו מתקופת השלטון הנאצי באיטליה, בין השאר ניתן לראות בו תמונות של היהודים מרוכזים בכיכר העיר לפני האקציה ששלחה אותם ברכבות למחנה ההשמדה אושוויץ.

הכתבה הקודמת

הרובע היהודי בבודפשט

הכתבה הבאה

תשעה באב וימי צום נוספים