דף הבית»בלוג - טוג»באילו צעצועים מותר להשתמש בשבת

באילו צעצועים מותר להשתמש בשבת

0
שיתופים
Pinterest Google+

הורים לילדים צעירים ופעוטות המבקשים להקפיד על שמירת השבת נתקלים לא אחת בסוגיות שונות הנוגעות לשימוש בצעצועים ומשחקים בשבת. מצד אחד עומד הרצון להקפיד על הלכות השבת, ומנגד עומד הפעוט שמבקש לשחק בצעצועיו, ולא ניתן למנוע ממנו את המשחק והשעשוע במהלך השבת כולה. לטובת אלו מכם שהתברכו בילדים ופעוטות מתוקים ונמרצים, ומעוניינים לשמור את השבת, מובאים לפניכם כמה טיפים והנחיות לגבי משחקי ילדים וצעצועים במהלך השבת. מאמר זה אינו מתיימר להורות הלכות שבת, ואף לא לסקור בצורה מעמיקה את הסוגיה, אלא להביא כמה טיפים שיעזרו להורים המתלבטים.

צעצועים מכאניים

קודם כל, יש להבהיר ששימוש בצעצועים הפועלים על חשמל אינו מותר בשבת. יחד עם זאת, קיימים צעצועים מכאניים, או צעצועים שפועלים על קפיץ, חלקם נעים, חלקם משמיעים קולות, ונשאלת השאלה האם לא מדובר בצעצועים אסורים. ובכן, כשמדובר בצעצועים הפועלים על קפיץ, אשר לאחר מתיחתו הם נעים, מבצעים פעולות שונות או משמיעים קולות, ניתן לתת לילדים בני פחות משלוש לשחק בהם, אולם חל איסור על מבוגרים למתוח עבורם את הקפיץ. לגבי צעצועים המשמיעים קולות – אם הקול המושמע אינו מטרת המשחק או עיקרו, ניתן לשחק בו בשבת.

צעצועים "מנגנים"

פעוטות ותינוקות נהנים מאוד לשחרר בצעצועים שמשמיעים צלילים שונים, כמו בובה עם פעמון, קוביות ספוג מצלצלות, עוד. משחק בצעצועים אלו מותר לפעוטות בשבת. לעומת זאת, צעצועים המחקים כלי נגינה, או משרוקיות שונות, אשר עיקר המשחק בהם הוא השמעת קול אינם מותרים בשבת, ועדיף למנוע את המשחק בהם גם מפעוטות בני פחות משלוש.

בובות

בובות שונות כמו בובה תינוקת, בובת דובי, או בובת ציפור, מותרות לשימוש, גם אם תלוי עליהן פעמון או חפץ אחר המשמיע קול כשהבובה נעה, כל זמן שאינן כוללות מנגנונים חשמליים.

פאזלים

בנושא הפאזלים הדעות חלוקות. יש האוסרים משחק בכל סוג של פאזל, ולעומתם יש הטוענים שרק משחק בפאזל שחלקיו מהודקים בחוזקה או שהוא בעל מסגרת הוא אסור בשבת. אנו ממליצים על נקיטה בדרך האמצע, המאפשרת משחק בפאזל בתנאי שחלקיו אינם מהודקים בחוזקה, ושאין לו מסגרת.

מונופול

למרות שמשחק מונופול עוסק במכירה וקנייה לכאורה, משחק המונופול מותר בשבת, ואינו מהווה עבירה על איסור מקח וממכר.

כדורגל וכדורסל

משחק כדור רגל, כדור סל, או טניס אסור בשבת. מותר לשחק בכדור ילדים, אך עדיף לעשות זאת בבית או בחצר הפרטית, בכדי לא לייצר הפרעה לציבור. כמו כן יש לשחק על משטח מרוצף ולא על דשא או אדמה.

משחקי בנייה

משחקי בנייה כמו לגו וקליקס מותרים בשבת, כיוון שמדובר בבנייה המיועדת מלכתחילה לפירוק. יחד עם זאת יש המחמירים ואומרים שאין לבנות מבנים כמו מוסך, אליו מכניסים מכוניות, או בית אליו יוכנסו חפצים שונים. משחק בפלסטלינה או פימו אסור, כיוון שמדובר בבנייה לשם בנייה. כמו כן אסורה הקמת אוהל, יש המתירים הקמת אוהל בתנאי שהוא נטול גג.

הכתבה הקודמת

קורס צלילה באילת לדתיים

הכתבה הבאה

המדריך השלם לטסים לאומן