יום שלישי ב' באייר תשע"ה 21/04/2015
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

תגלית מדהימה: שיש מלפני 800 שנה

העיר עכו ממשיכה לספק כותרות: כ-350 פריטי שיש נדירים מלפני מאות שנים התגלו מתחת לאדמה

משה שוורץ ט"ז בחשון תש"ע - 03/11/2009 11:06
בחפירה שנערכה לאחרונה כ-100 מטרים מצפון לחומת העיר העתיקה של עכו, נתגלה ממצא ייחודי מן התקופה הצלבנית (המאה ה-13): מטמון של 350 פריטי שיש שנאספו ממבנים שחרבו.
 
המטמון נמצא במסגרת חפירה ארכיאולוגית שניהלה רשות העתיקות לפני עבודות של עיריית עכו להקמת מבנה כיתות חדש בקריית חינוך בעיר.
 
לדברי ד"ר עדנה שטרן, מנהלת החפירה מטעם רשות העתיקות, מדובר בממצא ייחודי, שלא נמצא כמוהו בתחומי ממלכת ירושלים הצלבנית, שעכו היתה בירתה. "במהלך החפירות הארכיאולוגיות, נתקלנו במרתף חתום על ידי מפולת של אבני בניה וקורות עץ מפוחמות. מתחת לרצפת המרתף, נתגלה מטמון של כ-350 פריטי שיש ואבנים צבעוניות, ובהם שתי מצבות קבורה שבורות משיש עם כתובות בלטינית, האחת של אדם בשם מארטינוס, לוחות שיש שטוחים, אריחי שיש בגדלים ובצבעים שונים, ועוד".
 
 [צלם]
עכו הצלבנית הייתה מרכז סחר ימי בינלאומי חשוב, ומטמון השיש משקף את המבנים המפוארים שנבנו בה אך לא שרדו, וכן את המסחר והעושר של תושביה. "כמו שהיום יש טרנד של שילוב דלתות עץ מהודו או רעפים ממבנים ישנים באיטליה בווילות מודרניות, כך אז, נהגו לשלב בבנייה פריטים עתיקים מהארכיטקטורה של התקופות הרומית והביזנטית", אומרת ד"ר שטרן.
 
להערכתה, כבר אז נהגו לסחור באבנים כאלה, שערכן הכספי היה רב, לצורך שימוש חוזר במבנים. "יש להניח שבעל המטמון, בין אם היה סוחר או שאסף את האבנים לצורך בנייה בעצמו, הבחין בסכנה המתקרבת, ולכן הטמין את האבנים יקרות הערך עד יעבור זעם. אלא שמטמון האבנים לא נמכר לבסוף. סביר להניח כי המפולת שמתחתיה נמצא המטמון, היא עדות להרס המבנה בשנת 1291 - אז נכבשה עכו הצלבנית על ידי הממלוכים - והוחרבה כליל".
 
מטמון השיש הוצא מן השטח והועבר להמשך מחקר ברשות העתיקות.