ראש השנה

5
שיתופים
Pinterest Google+

ראש השנה הינו חג יהודי שחל בתאריך העברי א' בתשרי והוא מסמל את תחילת השנה היהודית. בראש השנה האדם נשפט על ידי האלוהים על השנה שהסתיימה ונקבע לו מה יארע לו בשנה הבאה, כך שראש השנה נחשב בעיני רבים גם ליום הדין.

ראש השנה קורא לעם היהודי למעשה לעשות חושבים לקראת יום כיפור שחל עשרה ימים אחריו. בין היתר מכונה ראש השנה בתור יום התרועה שכן בראש השנה נהוג לתקוע בשופר על מנת שיפתחו שערי שמיים ואלוהים ישמע את תפילותינו. כמו כן, יש האומרים כי נהוג לתקוע בשופר לזכר מעמד הר סיני ולומר שאנחנו מקבלים עלינו לשנה החדשה את מה שקיבלו על עצמם אבותינו במעמד הר סיני.

יש לציין כי אשר ראש השנה נופל על שבת לא תוקעים בשופר. אחד ממנהגיו המוכרים יותר של ראש השנה הוא התשליך, בו אנו הולכים לים ומתפללים בבקשה להשליך את המעשים הרעים שעשינו במהלך השנה שחולפת לים. במקרים בהם לא היה ליהודים ים או מקור מים בהישג יד, נהגו לעלות על הר גבוה ולבצע שם את המצווה.

כחלק מסדר ראש השנה ישנם מספר מאכלים מוכרים שנוהגים לחזור על עצמם שאנו רואים בכל ארוחת חג מאז שאנו ילדים קטנים כאשר הראשון שבהם הוא הרימון והסיבה לכך הוא שאנו מברכים את עצמנו שירבו זכויותינו כגרעיני הרימון.

עוד נוהגים לאכול בשולחן ראש השנה ראש של דג, בעוד בזה אנו מברכים את עצמנו שנזכה בשנה הבאה עלינו לטובה להיות לראש ולא לזנב. במקור על פי היהדות ראש השנה היה חל בחודש ניסן שכן זהו היה החודש הראשון לשנה ותשרי היה רק החודש השביעי אך גם חז"ל וגם הרמב"ן קבעו על פי קריאת התורה כי ראש השנה חל בחודש תשרי.

הכתבה הקודמת

There is no more story.

הכתבה הבאה

יום כיפור