מצדה

0
שיתופים
Pinterest Google+

בין ספר המדבר יהודה לבין ים המלח עומד לו הר שנישא לגובה של 63 מטר.

לכאורה זה נשמע ממש מעט אך לאור העובדה שים המלח הוא בגובה של כמינוס 400 מטר מתחת לפני הים ההר הזה נישא לגובה של כ-450 מטר מעל פני השטח, לאותו הר קוראים הר המצדה.על הר המצדה נבנו ארמונות על ידי המלך הורדוס במטרה שישמשו מקום מפלט לנופש ותענוגות.

בתקופת המרד הגדול מעט לפני חורבן בית המקדש השני, התגוררו במקום יהודים אשר משם יצאו לפעולות ביזה ושוד של גויים באזור ים המלח.הרומאים אשר החליטו לכבוש את הר המצדה לאור היותו נקודה אסטרטגית הטילו מצור על הר המצדה.

היהודים שהיו על הר המצדה לא הצליחו לשרוד את המצור וכאשר ראו כי יחסי הכוחות אינם עומדים לטובתם ועל פי הערכות היו כעשרה חיילים רומאים, על כל לוחם יהודי במצדה החליטו תושבי המצדה להתאבד ולשים קץ לחייהם ולא להפוך לעבדים לגויים שעתידים לכבוש אותם.

סמל המצור וההתאבדות של תושבי המצדה הפך לאות גבורה ובעת המודרנית נטבע מטבע לשון שאומר "מצדה לא תיפול שנית", מה שמראה על החוזק והאיתנות של העם היהודי.כיום למצדה ישנם מספר דרכי גישה כאשר המפורסמת ואולי גם הקשה ביותר מבין כולם היא שביל הנחש, השביל עולה מאיזור ים המלח ומגיע עד לפסגת ההר.

שביל הנחש נחשב לצר ותלול מאוד ויחסית קשה להליכה, כאשר במקביל מהכניסה של ים המלח וכביש 90 ישנו רכבל שלוקח את התיירים עד לפסגת ההר.דרך נוספת ויותר קלה במעט היא הסוללה אשר אליה מגיעים מכיוון ערד ושם גם נערך חזיון אורקולי של האתר.רבים נוהגים לעלות למצדה דרך הסוללה דווקא לפני הזריחה וכאשר מגיעים למצדה מתחילים לראות את השמש זורחת ממזרח.

הכתבה הקודמת

חתונה יהודית

הכתבה הבאה

חנוכה