חנוכה

0
שיתופים
Pinterest Google+

חג החנוכה הוא חג יהודי הנחוג בתאריך כ"ה בכסלו למשך שמונה ימים לזכר נצחון החשמונאים על היוונים, בעוד שבנוסף מציינים את חנוכת בית המקדש ונס פך השמן עליו נרחיב בהמשך.

את החג חוגגים בהדלקת נרות החנוכה, במשך כל אחד משמונת ימי החג כאשר בכל יום מדליקים נרות כמספר הימים שחלפו בחג. הסיבה שבעקבותיה אנו מדליקים שמונה נרות בחנוכה היא לציון אותו נס פך השמן, היות וכאשר כבשו המכבים את ירושלים ובית המקדש הם רצו להדליק מחדש את המנורה של בית המקדש אך לא מצאו מספיק שמן טהור.

בסופו של דבר, נמצא פך שמן טהור אחד שהיה אמור להספיק ליום אחד בלבד אך הוא הספיק לשמונה ימים של הדלקת מנורת בית המקדש, פרק זמן זהה לזמן הלוקח להפיק שמן טהור חדש להמשך הדלקת המנורה.

שמות החג

לחג החנוכה שני שמות כאשר חנוכה עומד עבור חנוכת המזבח של בית המקדש מחדש שנחכך על ידי המכבים לאחר כיבוש ירושלים וטיהור בית המקדש מעבודה זרה.לחג שם נוסף והוא חג האורים לשם כל החנוכיות שמפזרות אור.

מנהגי החג

לחג החנוכה מנהגים רבים כאשר בהיבט הקולינרי של החג ישנן כמובן הלביבות והסופגניות המפורסמות.הסופגניות והלביבות מטוגנות בשמן על מנת להזכיר לעם ישראל את נס פך השמן.בנוסף נהוג בחג החנוכה לתת לילדים דמי חנוכה וסביבון שעליו חרוטות האותיות: נ', ג', ה' ו-פ’.האותיות הינן ראשי תיבות של המילים נס גדול היה פה והן כמובן מציינות את נס פך השמן שהתחולל בבית המקדש לאחר הכיבושו מחדש על ידי המכבים.את החנוכיות נהוג להציג על חלון הבית היות ונאמר על ידי חז"ל שיש להציג ברבים את החנוכייה על מנת לציין את הנס שקרה לעם ישראל.

הכתבה הקודמת

מצדה

הכתבה הבאה

בת מצווה