הכותל המערבי

0
שיתופים
Pinterest Google+

הכותל המערבי הינו אחד מהאתרים הקדושים ביותר ליהדות בארץ ובעולם כולו.

הכותל המערבי ממוקם בבירת מדינת ישראל – ירושלים, בעיר העתיקה סמוך להר הבית והוא נבנה בעצם על ידי הורדוס בעוד שהכותל המערבי הוא הפאה הארוכה ביותר מבין ארבעת הפאות של בית המקדש והוא השריד היחידי מבית המקדש השני.

מעבר לכך שהכותל המערבי נחשב בתור אתר עלייה לרגל ליהודים רבים וגם לכאלה שאינם יהודים אך מעוניינים לראות את המקום הקדוש הזה, הוא גם משמש לטקסים רבים, כאשר בני מצוות רבים נוהגים לקיים את טקס בר המצווה שלהם ברחבת הכותל כמו גם השבעות צבאיות שנערכות ברחבת הכותל גם הן.

כיום הגישה לכותל המערבי היא נוחה וזמינה אך לא תמיד היה יכול עם ישראל לבקר בכותל כאוות נפשו, כאשר עוד בתקופת השלטון הבריטי בארץ תמיד סביב אזור הכותל היו פגיעות ביהודים בעוד שגם פרעות תר"פ ופרעות תרפ"ט חלו ברחבת הכותל או באזור הסובב אותו.

בנוסף התנכלויות של השלטון הבריטי והמוסלמים אשר סבבו את אזור רחבת הכותל הביאו את החיים ליהודים הדורשים לבקר בכותל לקשים מאוד. בעקבות כך קמה ועדת הכותל שבראשה עמד רב מן היישוב שתפקידה היה לעמוד על זכויותיו של העם היהודי באזור הכותל המערבי.

מאז קום המדינה בו נכבש הכותל בידי הלגיון הירדני לא היה ליהודים גישה אליו עד בעצם שחרור ירושלים במלחמת ששת הימים בשנת 1967. למרות שבהסכם הפסקת האש סוכם כי הירדנים יאפשרו כניסה משביל צדדי ליהודים על מנת שיוכלו להתפלל ברחבת הכותל אף בפועל אל היו כך פני הדברים.

כאמור בשנת 1967 נכבשה רחבת הכותל על ידי חטיבת הצנחנים בעוד שבעת כיבוש הכותל נלקחה אחת התמונות המפורסמות ביותר של צה"ל ויש שיאמרו של מדינת ישראל בו מצולמים חיילי הצנחנים ברחבת הכותל.

הכתבה הקודמת

טו בשבט

הכתבה הבאה

סוכות