בת מצווה

0
שיתופים
Pinterest Google+

טקס בת המצווה הינו טקס יהודי בו מגיעה נערה יהודיה למצוות בגיל 12, כאשר מבחינה הלכתית לאחר טקס בת המצווה היא מתחייבת לקבל על עצמה את כל מצוות היהדות. אצל הנערים היהודיים אותו טקס נקרא בר מצווה ובו הנער היהודי מקבל על עצמו את מצוות היהדות כאשר הוא בן 13, כאמור שנה לאחר הנערות.

רבים שואלים מדוע דווקא הנערות מקבלות על עצמן את מצוות היהדות שנה קודם לכן מהנערים היהודים והסבר נפוץ לכך אומר שהנערות מתבגרות מוקדם יותר מן הנערים. תחילה מדובר על התבגרות פיזיולוגית, שכן נשים מתפתחות מהר יותר מגברים אך יש הנועצים את ההסבר לכך היות והנערה מתבגרת שכלית מוקדם יותר מן הנער היות ואלוהים נתן לאישה בינה יותר מאשר לאיש.

בניגוד לנערים אשר במסגרת טקס בר המצווה עולים לתורה ונערכת עבורם סעודה חגיגית, אצל הבנות הטקס הוא מעט שונה והן עצמן לא עולות לתורה.

בזרמים שונים של היהדות כגון הזרם הרפורמי נהוג שהנערות דווקא כן עולות לתורה ותפישה זו התפשטה גם בקרב יהודי אירופה הליברליים יותר.הנערה היהודייה הראשונה שעלתה לתורה כמו נערים בשנת 1922 היא יהודית קפלן אשר עלתה לתורה בארה"ב והיא הייתה ביתו של הרב המייסד של התנועה הרקונסרבטיבית בארה"ב.

בארץ בשנות החמישים והשישים הביעו התנגדות חריפה לזרם הזה של היהדות ואסרו בתכלית האיסור על קיום של טקסי בת מצווה אשר כללו עלייה לתורה ואף אמרו כי נערה אשר מעוניינת לערוך טקס בת מצווה, משפחתה תערוך לה סעודה בביתה ויוזמן הרב אשר יישא דרשה בעצמו ולא הנערה כפי שנהוג אצל בני המצווה כאשר הנער שמגיע למצוות נושא דרשה בפני הקהל.

בקרב החילונים טקס בת המצווה אינו מערב כלל וכלל סממנים דתיים והוא נערך במסגרת המשפחה והחברים הקרובים מהבית ומהכיתה והוא כולל בדרך כלל מסיבה או אירוע מפואר.

הכתבה הקודמת

חנוכה

הכתבה הבאה

טו בשבט