ברית מילה

0
שיתופים
Pinterest Google+

ברית מילה הינה מצווה ביהדות אשר לפיה כל זכר אשר נולד להורים יהודים חייבים הוריו למול אותו שמונה ימים לאחר לידתו. זכר אשר עובר גיור, לא משנה מה גילו חייב גם הוא בברית מילה.

בטקס ברית המילה חותכים למעשה את העורלה של התינוק ובכך הופכים אותו לנימול. לא כל יהודי חייב בטקס מילה שכן אם ידועה בעיה רפואית כלשהי במשפחה כמו למשל מוות במשפחה כתוצאה מברית מילה אז מוותרים על הטקס ולא מבצעים חיתוך של העורלה.

במהלך ההיסטוריה של העם היהודי הוטלו עליו גזירות רבות שרובן אסרו עליו לבצע שלל גדול של מצוות יהודיות. אחת מהן הייתה גזירתו של אנטיוכוס שאסר על היהודים לבצע את מנהגיהם, כאשר ביניהם מצוות ברית מילה ומי שקיים אותן למרות אותו איסור הוצא להורג. את האיסור של אנטיוכוס לברית המילה הוא ביצע על ידי כך שהוציא להורג את כל המוהלים ובכך לא היה ניתן לבצע את הטקס. למרות הגזירה הכבדה והוצאתם להורג של המוהלים הצליחו היהודים לקיים את מצוות ברית המילה באותה התקופה.

בנצרות לא קיים טקס ברית מילה היות וכבר משחר הנצרות המנהג הזה הוצא מהדת כאשר הטקס המקביל לטקס ברית המילה בנצרות הוא טקס ההטבלה. כמובן שכל תינוק נוצרי או כל מי שמסב את דתו לנצרות חייב לעבור את טקס הטבילה.

טקס ברית המילה כיום נערך בצורה הרבה יותר מודרנית כאשר אם בעבר לא היו דואגים לטשטש את התינוק או שהיו מטשטשים אותו בעזרת מספר טיפות יין היום אין כך פני הדברים. כיום מוהלים רבים הם רופאים מקצועיים המנוסים בפעולה זו, אלו דואגים לבצע הרדמה מקומית במקום בו הם חותכים את העורלה, דבר שהופך את הטקס למודרני יותר בלי כל פגיעה בדת.

הכתבה הקודמת

בר מצווה

הכתבה הבאה

לג בעומר